Cum se folosesc caracterele unicode?

... cu excepția reclamelor !!
calandrin
membru
membru
Mesaje: 1
Membru din: 20 Martie 2006 10:37

Cum se folosesc caracterele unicode?

Mesaj de calandrin »

Am un soft numit Desktop Author. Vreau sa fac un e-book cu el si in textul pe care il inserez sunt si caractere matematice. Softul are asa numite "safe fonts": arial, times new roman si altele cateva.
Are insa si posibilitatea de a bifa o casuta pentru "unicode".
Problema mea e ca nu stiu sa lucrez cu aceste caractere. Iau niste fonturi unicode si apoi tastez codurile lor? Sau cum se face?
Multumesc.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Păi nu știu să spun pentru softul concret la care te referi.
Pot doar să-ți dau câteva sugestii:
  • dacă folosești Windows, când ești în impas, consultă Character Map (pe la Accessorii -> Instrumente de sistem) cu modul „Vizualizare complexă” activat, astfel încât să poți eventual consulta un caracter din setul de caractere Unicode; caracterele vizualizabile sunt oricum dependente de fontul ales
  • pentru simbolurile matematice, consultă tabelele Unicode care le au asociate; o parte din ele (din simboluri) se află în subsetul Unicode Letterlike Symbols (de exemplu, N, Z, Q, R pentru mulțimi; nu știu cum e cu I), iar altă parte în subsetul Unicode Mathematical Operators (de exemplu, E-ul pentru aparține)
    • problemă potențială: fonturile uzuale nu conțin subsetul caracterelor matematice complexe; dacă folosești Windows, ar trebui însă să ai deja inclus fontul Lucida Sans Unicode, care pentru simboluri matematice este foarte bun
  • atât Wordpad-ul din WindowsXP cît și Word-ul din ultimele versiuni ale MS Office au o facilitate de a fabrica un caracter pe baza unui cod Unicode cunoscut, sau de a afla codul Unicode al unui caracter existent: ori scrii (de exemplu) 20ac și dai Alt+X ca să generezi caracterul corespunzător codului Unicode 20AC (€ în cazul exemplului ăsta), ori dai Alt+X după orice caracter și îți afișează codul Unicode asociat; dacă nu ai de ales (discutabil), poți jongla cu copy/paste dintr-un program într-altul
Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Scrie un răspuns