Diacritice suplimentare

Discuții legate de revizuirea din anul 2004 a standardului
Mircea Lutic

Diacritice suplimentare

Mesaj de Mircea Lutic »

De curând însă am început să am nevoie de mai multe caractere cu diacritice (ne-româneşti).

Personal am nevoie în afară de áéíóú àèìòù ăĕŭ şi de caracterele ĭŏ (i şî o cu brevă) şi āēīōū (aeiou cu macron=bară deasupra). Macron ar putea fi plasat pe AltGR+` (AltGR+apostrof invers/tilda).

De asemenea cred că ar fi util dacă s-ar putea adăuga caracterul pentru Angstrom (A cu cerc deasupra).

In principiu aceste caractere pot fi generate cu sistemul existent şi ar fi grozav dacă s-ar putea adăuga. Eventual aş putea să le adaug eu într-o versiune personală dacă sursele sunt disponibile.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Am răspuns la mesajul celălalt.

Cristi
 
 
 
 
 
 
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Sorin Paliga
membru
membru
Mesaje: 17
Membru din: 15 Octombrie 2003 19:31
Localitate: București
Contact:

Re: Diacritice suplimentare

Mesaj de Sorin Paliga »

Mircea Lutic a scris:De curând însă am început să am nevoie de mai multe caractere cu diacritice (ne-româneşti).

Personal am nevoie în afară de áéíóú àèìòù ăĕŭ şi de caracterele ĭŏ (i şî o cu brevă) şi āēīōū (aeiou cu macron=bară deasupra). Macron ar putea fi plasat pe AltGR+` (AltGR+apostrof invers/tilda).

De asemenea cred că ar fi util dacă s-ar putea adăuga caracterul pentru Angstrom (A cu cerc deasupra).

In principiu aceste caractere pot fi generate cu sistemul existent şi ar fi grozav dacă s-ar putea adăuga. Eventual aş putea să le adaug eu într-o versiune personală dacă sursele sunt disponibile.
Treci pe MAC OS și folosește tastaturile mele Romanian Standard + sau Romanian Academic... tot ai diacritice acolo... :)
c.ovidiu
membru
membru
Mesaje: 10
Membru din: 19 Februarie 2007 01:59

Mesaj de c.ovidiu »

Sau treci pe Linux (care este free şi hardware-ul este mai ieftin) unde ai layout-urile SR 13992:2004, tastele moarte intră în mai multe combinaţii decât la driverul de pe Windows (poţi să generezi ĭŏ cu AltGr+4, iar Å cu AltGr+5) şi în plus, poţi să foloseşti tasta Compose pentru macron. Vezi aici.

Apropo, nu am înţeles niciodată chestia asta. Ştiu că standardul nu cere nimic deosebit referitor la tastele moarte şi că dl. Secară s-a concentrat pe limbile minorităţilor naţionale, dar nu cred că ar fi încurcat pe cineva dacă acele combinaţii ar fi fost adăugate în driverul Windows. La un moment dat aveam nevoie să scriu ñ (spaniolă) şi AltGr+2 n nu genera nimic. A trebuit să-l adaug eu manual cu MSKLC (soluţie care nu cred că e la îndemâna oricui). Pe Linux mai toate combinaţiile merg „de la sine”, cu condiţia ca acel caracter să existe în Unicode.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

c.ovidiu a scris:Apropo, nu am înţeles niciodată chestia asta. [...] Pe Linux mai toate combinaţiile merg „de la sine”, cu condiţia ca acel caracter să existe în Unicode.
Chestia asta nu se poate implementa așa fără noimă. Care să fie caracterele care să trebuiască a fi generate ? Caracterele deja compuse trebuie declarate undeva. Și în Linux e la fel, diferența este că acolo s-au pus așa, care cum i-a trecut prin cap. Suspectez că te referi la KDE (?)

Pentru cazul Microsoft Windows am avut în vedere criterii politice (lista minorităților oficiale cu reprezentare parlamentară) și culturale (limbile maghiară, germană și franceză, primele două suprapuse peste prima categorie). Alte motive nu am avut.

Alta ar fi fost situația dacă s-ar fi folosit semnele din seria Combining Diacritical Marks, care prin alipirea la un caracter de bază afișează un echivalent al unui caracter combinat de-a gata, numai că (1) așa ceva nu se poate tehnic din tastatura de pe Windows și (2) este prea târziu, pentru că astfel de combinații sunt formate din două caractere fizice distincte și trebuie luate măsuri speciale pentru echivalențe în bazele de date (de exemplu la o căutare cu Google). Una e ă (Unicode 0103) și alta e ă (Unicode 0061 + 0306).

Notă: la mine cele două caractere de mai sus sunt afișate corect cu IE sau Opera, dar cu versiunea de Firefox pe care o am acum instalată brevele al doilea apare decalat.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
c.ovidiu
membru
membru
Mesaje: 10
Membru din: 19 Februarie 2007 01:59

Mesaj de c.ovidiu »

secarica a scris:Suspectez că te referi la KDE
Mă refer la X. Nu prea contează environment-ul. Eu folosesc Gnome.
secarica a scris:Care să fie caracterele care să trebuiască a fi generate ?
Dacă apeși AltGr+2 (tildă), urmat de un anumit caracter, să fie generat caracterul respectiv, cu tildă. Cu condiția, evident, ca acea combinație (caracter+tildă) să și existe în Unicode, de sine stătător. Cu alea composing știu că-s ceva probleme. Și la mine (Firefox) apare decalată căciulița aia. Dar dacă o anumită combinație este folosită cel puţin într-o limbă, se găsește în Unicode și separat. Deci ideea mea era să poți genera ã, ẽ, ĩ, õ, ñ, ũ, ṽ, ỹ (cum se poate în Linux).
Scrie un răspuns