probleme în yahoo messenger cu litera "ă"

Dacă l-ați instalat și folosit
hello2
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iulie 2006 15:37

probleme în yahoo messenger cu litera "ă"

Mesaj de hello2 »

salutare.
am windows XP și mi-am instalat versiunea corespunzătoare de pe websiteul acesta, însă s-ar părea că am o mică problemă când este vorba de scrierea caracterului "ă" în yahoo messenger, și anume, se șterge tot textul când îl scriu.
îmi poate spune cineva dacă este problemă a driverului sau a programului și ce se poate face în legătură cu acest lucru?

mulțumesc.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

În care versiune de aranjament de caractere (layout) se întîmplă problema asta ? Adică în modul Romanian (obținerea caracterului ă prin tastarea directă Ă), sau în modul Romanian (Programmers) (obținerea caracterului ă prin tastarea AltGr+A) ?

Eu nu am Yahoo messenger-ul instalat, dar o să caut pe un alt calculator să fac unele teste.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
hello2
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iulie 2006 15:37

Mesaj de hello2 »

în versiunea Romanian(Programmers) se întâmplă, nu folosesc altceva. și menționez că am avut și win2000 cu driverul corespunzător instalat, am setat tot Romanian(Programmers) și se întâmpla la fel la apăsarea tastei "AltGr+A"

Regional settings e setat pe "English", iar location "United states"

http://img206.imageshack.us/img206/8692 ... 5ph.th.jpg
hello2
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iulie 2006 15:37

Mesaj de hello2 »

refresh
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Am verificat și mi s-a confirmat de fapt ceea ce bănuiam: problema este cu Yahoo Messenger.
Pe scurt, este prost programat, iar eu nu am nici o metodă de a combate acest lucru la o aplicație în particular.

Detalii despre testul efectuat:
  • am verificat cu YM versiunea 7.5 us, pe un Windows Vista (singurul sistem pe care îl am la dispoziție în momentul de față pentru testări diverse)
  • tastatura „mea”, mai corect spus cea standard românească care include și varianta Romanian (Programmers), este implementată nativ în Windows Vista, prin urmare testul a fost mai de încredere din punct de vedere tehnic
  • trebuie știut faptul că tasta AltGr este de fapt o emulare a combinației Ctrl+Alt
Ce am constatat:
  • în modul Romanian (Programmers), tastarea AltGr+A în YM selectează tot șirul, după care șirul selectat este înlocuit practic instantaneu cu caracterul a; este ca și când aș tasta individual Ctrl+A după care A, de unde trag concluzia că YM ia de bun doar Ctr-ul din emularea Ctrl+Alt
  • aceeași problemă există și pentru tastaturile altor limbi; dacă se instalează, de exemplu, tastatura Hungarian cu care vine implicit orice Windows, va fi imposibil să se genereze caracterul ä, care se obține tot prin AltGr+A
  • caracterul românesc ă nu poate fi generat de nici un fel, nici chiar de tastatura Romanian QWERTZ cu care vine implicit orice Windows; în loc de ă apare a
Problema cu AltGr+A a mai fost menționată pe forumul meu aici mai demult, doar că atunci am făcut o presupunere, iar acum am testat eu însumi.

Cînd o să am timp o să testez și cu YM versiunea 8, eventual și us și uk. Dacă o să constat vreo diferență, o să revin aici cu detalii.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
hello2
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iulie 2006 15:37

Mesaj de hello2 »

merci mult pentru răspunsuri. e bine de știut măcar care este problema. cred că trebuie făcută reclamație la cei de la yahoo să repare bug-ul :)
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

O soluție elegantă la problema cu caracterele românești în Y!M este a fost oferită de Cristian Adam și este a fost găzduită aici.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
hello2
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 04 Iulie 2006 15:37

Mesaj de hello2 »

ok mersi
Scrie un răspuns