AJUTATI-MA va rog cu un driver

Dacă l-ați instalat și folosit
lory1man
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 27 August 2007 16:52

AJUTATI-MA va rog cu un driver

Mesaj de lory1man »

va scriu foarte greu, nu ma prea pricep, am instalat alt windows si nu pot scrie, eu am un laptop PACKARD BELL , luat din FRANTA, cred ca imi trebuie un driver ca sa mearga din nou tastatura normal, va rog ajutati-ma . :cry:
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Ce înseamnă „normal” ? Tastatura US English ? Tastatura românească ?
În clipa asta este tastatura franțuzească ?

Trebuie mers în Start -> Control Panel (asta e în engleză, în franceză nu știu cum îi spune) și de acolo la Regional and Language Options. Mai departe, în pagina mea de aici este descris detaliat cum se activează tastatura românească (românească în cazul meu, dar principiul este același și pentru tastaturile altor limbi). Va trebui (1) să echivalezi denumirile în limba franceză dacă Windows-ul tău este în franceză și (2) să alegi tastatura dorită, adică fie English (United States), fie altceva.

Eventual fii mai explicit.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
lory1man
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 27 August 2007 16:52

Mesaj de lory1man »

acum explic mai in detaliu , laptopul e din FRANTA cumparat, am avut windows in franceza si acum am instalat unul in engleza, si nu pot scrie , tastatura merge altfel,de exemplu , tasta A este Q si invers, Z este W, IMI TREBUIE un driver potrivit pentru a schimba tastatura
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Din ce înțeleg eu, tastatura fizică este de tip AZERTY, adică franțuzească. Mie îmi este neclar dacă tu vrei ca Windows-ul să scrie așa cum este pictat pe taste, sau de fapt acum scrie așa cum este pictat pe taste și asta îți este aiurea.

Ca tastatura să răspundă la cum este pictat pe tastele fizice, va trebui să alegi tastatura French, în felul în care am scris eu mai sus. Ea devine disponibilă efectiv doar dacă o adaugi la lista de tastaturi active. În clipa când ai două sau mai multe tastaturi disponibile (adăugate la lista de tastaturi), în colțul din dreapta jos va apărea un pătrat albastru din care poți selecta cu ce tastatură vrei să lucrezi în clipa respectivă.

Oricare din cele disponibile poate deveni cea implicită, tot de acolo din Control Panel -> Regional and Language Options -> tabul Languages -> clic pe Details... -> acolo este un meniu desfășurabil care permite alegerea tastaturii dorite a fi cea implicită (default).

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
lory1man
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 27 August 2007 16:52

Mesaj de lory1man »

asa am facut dar tot nu se schimba , cred ca am windows 4 si nu e compatibil cu tastatura franceza , cred ca-mi trebuie un driver pentru tastatura asta ca sa fie recunoscuta :?:
Scrie un răspuns