Scris romanesc pe tastatura germana?

Dacă l-ați instalat și folosit
ricky0375

Scris romanesc pe tastatura germana?

Mesaj de ricky0375 »

eu traiesc in gemania si asi vrea sa scriu corect in limba romana ,am instalat driverul asta modificat dar nu vrea sa functioneze.toate semnele .,!@ sint altundeva.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Depinde ce înţelegi prin "altundeva".

Altundeva în raport cu tastatura germană ? Dacă da, ghinion: configuraţia tastaturii care rezultă în urma instalării driverului meu ia în considerare situaţia reală din românia, adică faptul că majoritatea tastaturilor de aici sunt US English. Pe US English, ! se obţine cu Shift+1, @ se obţine cu Shift+2, etc..

Din cîte ştiu eu, dacă ai în faţă o tastatură germană, un compromis preferabil este să foloseşti configuraţia originală [a tastaturii româneşti] cu care vine implicit Windows-ul. E tot QWERTZ şi semnele de pe rîndul cu cifre se regăsesc aproximativ pe aceleaşi locuri. @ se obţine cu AltGr+V.

Ca o concluzie, dacă ai o tastatură germană (fizică), driverul meu de tastatură îţi face viaţa mai grea, nu mai uşoară.
Spune-mi însă dacă te referi la altceva.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Marius Mos
membru
membru
Mesaje: 1
Membru din: 18 Decembrie 2004 09:40
Localitate: 67069 Ludwigshafen
Contact:

scris corect romaneste cu tastatura germana

Mesaj de Marius Mos »

Hallo prieteni!

Pentru cazul ca acest mesaj va ajunge sa fie citit de catre "ricky0375" sau alti amatori de scris "romaneste cu tastatura germana" ii rog sa trimita cate un mesaj la adresa

marius AT mos-net DOT de

[modificat / notă admin: nu vă mai puneți adrese de e-mail citibile în clar de roboții de spionare comercială ca să zic așa; chiar aveți nevoie de spam suplimentar ?]

Ca urmare vor primi la adersa lor cateva seturi de caractere (ttf) cu care am convingerea ca le va fi rezolvata problema!

Ciao

Marius
ricky0375

Mesaj de ricky0375 »

hallo

mam mai ratacit si eu pe aici ,marius poti sami trimiti ce ai oferit cu toate ca nam priceput in cat ma ajuta

ricky0375
ricky0375

Mesaj de ricky0375 »

ba da fraier mai sunt, am uitat sa scriu adresa

ricky0375 AT gmx DOT net

[modificat / notă admin: nu vă mai puneți adrese de e-mail citibile în clar de roboții de spionare comercială ca să zic așa; chiar aveți nevoie de spam suplimentar ?]
Scrie un răspuns