RO Keyboard Driver pentru WinXP

Dacă l-ați instalat și folosit
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

RO Keyboard Driver pentru WinXP

Mesaj de secarica »

discuție preluată de pe forumul revistei CHIP; thread-ul original poate putea fi citit la adresa http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?p=53479

data mesajului original: 27 ianuarie 2002


Contrar propriilor mele așteptări, este disponibil driver-ul de tastatură românească pentru WindowsXP.
Îl găsiți aici.

Pot confirma că nu este o așa diferență majoră între versiunea de Windows 2000 și cea de XP, așa că cine a experimentat până acum să nu-și facă probleme (eh ... sunt convins că oricum nu d'aia vă făceați voi probleme :)).

Este de asemenea disponibil un document .PDF (o singură pagină) cu scopul de a avea o legendă printabilă la așezarea tastelor în versiunea EuroReady, pentru cine nu este obișnuit cu tastele românești.

Vorbesc din experiență: în mai multe rânduri, când am explicat care e treaba, mi s-a cerut așa ceva. Documentul se află la baza paginii pentru fiecare versiune de Windows în parte (practic, ca fișier fizic, el este de fapt comun pentru NT/2000/XP și separat pentru 9x/ME).

Cristi
MD

Mesaj de MD »

data mesajului original: 27 ianuarie 2002

Inca o data multumiri pentru ceea ce faci, driverul de XP merge fara probleme (ca si cel de 2000 de altfel :)).

Un singur lucru ma deranjeaza: , in loc de . pe keypad. Cam nasol cand scriu multe IP-uri. Dar daca asa e standardul ...
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

data mesajului original: 28 ianuarie 2002
MD a scris:Un singur lucru ma deranjeaza: , in loc de . pe keypad. Cam nasol cand scriu multe IP-uri. Dar daca asa e standardul ...
Hm ... bună remarcă.

M-am gândit și am o soluție, un fel de "workaround" (cum naiba' s-o traduce asta ?) Adică o să las punctul de pe keypad să fie punct în versiunea "Programmer's". Are noimă, pentru că acolo în mod normal tastele bat caracterele așa cum le vezi pe o tastatură US English. Iar "Programmer's" nu reprezintă un standard, ci o comoditate pentru "calculatoriști" :wink:

Eu m-am temut ca interpretarea Excel-ului să nu fie eronată. Dar am verificat și Excel-ul consideră punctul de pe keypad separator de zecimal indiferent de cum este afișat. Iar afișarea este dependentă de setarea locale a documentului (limba documentului) și nu de modul tastaturii.

Așa că pentru ce vrei tu, poți ori să comuți pe EN, ori să aștepți o zi, să reinstalezi ce o să modific eu și să folosești RO în modul "Programmer's". Dacă ai XP sau 2000 cu office-le XP instalat, treaba nu mai e chiar așa incomodă, având în vedere ușurința cu care se pot schimba modurile tastaturii.

Merci pentru observație, dacă mai găsești și altele cu atât mai bine. D'aia e forum aici :)

Cristi
adyroman

Mesaj de adyroman »

data mesajului original: 28 ianuarie 2002

Bă Cristi, ești un adevărat ! Încearcă și tu să mediatizezi chestia asta că e super tare. Dac-ai ști câtă lume înjură Microsoft-ul, Academia Română și pe cei care au făcut standardele din cauza layout-ului ăla românesc de tot căcatul ... (poți observa că am scris căcatul în loc de kkt-ul numai pentru a mai băga un "ă")
Eu am calculator propriu și personal de 5 ani și abia acum am auzit de driver-ul ăsta. Și sunt într-o stare orgasmică deja :wink: Nu știu să-l aibă nimeni dintre prietenii mei, nu l-am văzut la nimeni ... Când o să-mi fac site o să-mi pun un link către site-ul tău 8) Acum pot doar să-ți promit că o să-ți fac publicitate în LAN-ul meu (sunt vreo 70 de calculatoare).
Vlad K2K

Marfa

Mesaj de Vlad K2K »

Oof, de câte ori nu mi-a scăpat câte un f_t_-s și alte alea că nu găseam / sau @ sau alte taste indispensabile ($)

Doaaamne, că mult har ai! Ar trebui să îți dea un premiu special sau așa ceva, o meriți...

BTW, mă enervează în ultima vreme că unele programe interpretează , și . cum vor ele. De exemplu, la EXCEL, cum ai zis și tu, nu contează. Dar când trebuie să bag niște coordonate sau măsuri în CorelDRAW 10 mă ia și mă înjură că nu am introdus un nr. corect... Dacă îți vine să crezi, nici acum nu știu dacă vrea . sau , ... whatever, man, Keep up the good Work
___
K2K
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Re: Marfa

Mesaj de secarica »

Vlad K2K a scris:BTW, mă enervează în ultima vreme că unele programe interpretează , și . cum vor ele. [...] Dar când trebuie să bag niște coordonate sau măsuri în CorelDRAW 10 mă ia și mă înjură că nu am introdus un nr. corect...
Dă-mi un exemplu de comandă care necesită așa ceva (la modul "crează un document nou, du-te pe meniul x și selectează să facă y"), poate îmi vine vreo idee. Eu nu știu Corelul decît superficial, d'aia mi-ar fi de folos o indicație mai precisă.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
alexxed
membru
membru
Mesaje: 10
Membru din: 10 August 2005 13:31
Localitate: Timișoara

Mesaj de alexxed »

Salutare. Felicitări lui secarica pentru driver.
Folosesc varianta cu combinații cu alt. Poți să-mi spui ce trebuie făcut, sau să oferi o variantă pentru descărcare care în loc de alt să folosească tasta win right ?

alt dreapta + a în noul yahoo messenger de exemplu șterge tot ce am scris înainte (e un fel de clear) presupun că problema apare și în alte programe.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Nu știu nici cum s-ar putea face, nici dacă se poate așa ceva. Microsoftul a avut grijă să facă tasta lor complet inutilizabilă.

Cît despe YM, tot ce pot să spun este că este prost programat. Un program scris cum trebuie știe să facă diferența dintre Alt și AltGr, acolo unde acesta este activ.

Așa că ghinion ... eu nu pot să-ți ofer nicio soluție ...

Cristi
Ultima oară modificat 12 August 2005 12:15 de către secarica, modificat de 2 ori în total.
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
alexxed
membru
membru
Mesaje: 10
Membru din: 10 August 2005 13:31
Localitate: Timișoara

Mesaj de alexxed »

secarica a scris:Nu știu nici cum s-ar putea face, nici dacă se poate așa ceva. Microsoftul a avut grijă să facă tasta lor complet inutilizabilă.

Cît despe YM, tot ce pot să spun este că este prost programat. Un program scris cum trebuie știe să facă diferența dintre Alt și AltGr, acolo unde acesta este activ.

Așa că ghinion ... eu nu pot să-ți ofer nicio soluție ...

Cristi
Am luat odată de pe net driverul ăsta de tastatură care avea inclus codul sursă. Îmi poți da sursele să mă uit eu dacă pot face ceva ?

Ideea e că tasta Win e mult mai puțin utilizată decât alt, aș prefera combinația asta
Totul e posibil
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

În principiu, nu.

Un exemplu de cod sursă pentru tastatura French și German este inclus în pachetul Microsoft Windows DDK. Te poți inspira de acolo.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

alexxed a scris:alt dreapta + a în noul yahoo messenger de exemplu șterge tot ce am scris înainte (e un fel de clear) presupun că problema apare și în alte programe.
O soluție elegantă la problema cu caracterele românești în Y!M este a fost oferită de Cristian Adam și este a fost găzduită aici.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
misha
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 10 Octombrie 2011 17:34
Localitate: București

problema cu . (punct) pe numpad

Mesaj de misha »

Salut,

Spuneți-mi, vă rog, dacă există rezolvare la problema punctului de pe numpad, care, pe varianta de tastatură românească (Standard cu sedilă) scrie , (virgulă).

M-ar ajuta foarte mult la lucrul în acad sau, cum spunea cineva mai sus, corel , dacă aș putea să folosesc "ş, ţ, ă..." și celelalte și să am separatorul de zecimale . (punct) pentru introdus cote și măsurători.

Vă mulțumesc,
Toate bune,
Mihai
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Re: problema cu . (punct) pe numpad

Mesaj de secarica »

misha a scris:Spuneți-mi, vă rog, dacă există rezolvare la problema punctului de pe numpad, care, pe varianta de tastatură românească (Standard cu sedilă) scrie , (virgulă).

M-ar ajuta foarte mult la lucrul în acad sau, cum spunea cineva mai sus, corel , dacă aș putea să folosesc "ş, ţ, ă..." și celelalte și să am separatorul de zecimale . (punct) pentru introdus cote și măsurători.
O soluție cât de cât la îndemână este să faci apel la tasta AltGr (Alt din dreapta) atunci când tastezi separatorul zecimal. În cazul aranjamentului (Standard [cu sau fără sedilă]), în tastare directă separatorul zecimal generează virgulă, iar prin apăsarea prealabilă a lui AltGr același separator zecimal generează punct.

O altă soluție este să schimbi tu însuți simbolul generat fizic de separatorul zecimal prin folosirea aplicației MSKLC, să salvezi aranjamentul cu alt nume și să folosești mai departe acel aranjament modificat.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Re: problema punctului de pe numpad

Mesaj de dorin »

În loc de „Romanian Standard”, încearcă „Romanian Programmers”.
Separatorul de zecimale de pe NumPad va fi punct, iar caracterele românești le obții așa:

[AltGr]+A=ă
[AltGr]+S=ș
[AltGr]+T=ț
[AltGr]+I=î
[AltGr]+Q=â
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Re: problema punctului de pe numpad

Mesaj de secarica »

dorin a scris:În loc de „Romanian Standard”, încearcă „Romanian Programmers”.
Eu n-aș recomanda aranjamentul Programmers cuiva care preferă sau s-a obișnuit cu cel Standard, decât dacă i se par prea dificile soluțiile menționate de mine două mesaje mai sus.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Scrie un răspuns