Până la urmă, cum se introduc în Word caracterele RO ???

ia026georv
membru
membru

Până la urmă, cum se introduc în Word caracterele RO ???

Mesaj de ia026georv » 24 Martie 2007 14:03

Cu alt, altGR sau cu ce ?
Sau nu se poate ?? :?:

secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro

Mesaj de secarica » 26 Martie 2007 14:10

Adaugi (dacă nu este deja) în sistem tastatura românească aia cu care vine Windows-ul de la mama lui, sau dacă nu-ţi convine aranjamentul tastelor o instalezi pe a mea.
Când eşti în faţa documentului comuţi tastatura din EN în RO în partea din dreapta jos a ecranului (pătrăţelul albastru) şi scrii pur şi simplu.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești

ia026georv
membru
membru

Mesaj de ia026georv » 04 Aprilie 2007 04:25

Nu, nu, mă refeream la diacriticele corecte, cele cu virgulă, nu cu sedilă.
Alea cum se pot introduce în Word, cu ce coduri ALT ?

secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro

Mesaj de secarica » 04 Aprilie 2007 11:46

Cu Alt şi zona numerică nu ştiu.
Totuşi, există unele soluţii:
  • fie foloseşti comanda Alt+X din Word (şi Wordpad) care face conversia între codul Unicode şi caracterul echivalent; pentru cazul discutat aici ai aşa (scrii numerele după care dai Alt+X):
    • 0218 pentru Ș˜ (S cu virgulă dedesubt)
    • 0219 pentru ș (s cu virgulă dedesubt)
    • 021a pentru Ț (T cu virgulă dedesubt)
    • 021b pentru ț (t cu virgulă dedesubt)
  • fie instalezi driverul meu de tastatură şi alegi una dintre variantele fără sedilă
Cristi

dorin
membru
membru

Mesaj de dorin » 05 Aprilie 2007 08:41

Altă variantă ar fi să folosești MSKLC și să‑ți faci tastatura cum vrei tu (de exemplu, să înlocuiești diacriticele cu sedilă cu cele cu virgulă).

ia026georv
membru
membru

Mesaj de ia026georv » 12 Aprilie 2007 17:58

You're the best !

Excelent, mulţam fain !
Fac traduceri şi îţi dai seama că mă ajută ...
Deşi caracterele actuale sunt acceptate, presupun că apărând Vista cu diacriticile corecte, voi fi nevoit să le folosesc. Şi pentru că nu am calculator de Vista deocamdată ... rămân pe XP şi cu diacriticile noi (ALT+X)

secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro

Mesaj de secarica » 18 Aprilie 2007 00:40

ia026georv a scris:Deşi caracterele actuale sunt acceptate, presupun că apărând Vista cu diacriticile corecte, voi fi nevoit să le folosesc.
Este deplasată sau incorectă afirmația că vei fi nevoit să folosești diacriticele corecte din cauza Vista.
1. Vista conține și caracterele incorecte (cele „vechi”) și cele corecte, așa că acolo nu contează. Este problematic pe XP (încă) cu caracterele corecte, nu pe Vista, care acceptă orice.
2. Decizia de ascrie corect românește trebuie să țină cont și de aspectele idealiste (că „așa este corect”) și de aspectele practice (utilizatorii sistemelor mai vechi vor avea probleme) și de aspectele legislative dacă este cazul (din luna mai încolo instituțiile statului vor fi obligate teoretic să scrie corect) și de aspectele tehnice (unele aplicații nu pot scrie corect, nu multe, dar totuși mai sunt, chiar dacă pe termen lung vor ajunge în minoritate).
ia026georv a scris:Şi pentru că nu am calculator de Vista deocamdată ... rămân pe XP şi cu diacriticile noi (ALT+X)
Pentru chestii pur ocazionale este ok, dar pentru texte cât de cât (mai) lungi cred că este mai simplu să folosești un dintre soluțiile de tastatură românească enumerate mai sus ...

Cristi

dorin
membru
membru

Mesaj de dorin » 18 Aprilie 2007 13:10

Partea cu "sistemele mai vechi care încă au probleme" s‑ar fi rezolvat foarte simplu şi elegant, şi fără toată tevatura, dacă Microsoft ar fi inclus driverele de tastatură şi fonturile actualizate (cele care vin împreună cu Vista) în actualizările automate de pe saitul Microsoft Update, aşa cum au făcut de exemplu cu Internet Explorer 7, cu Windows Media Player 11 etc. etc. Dat fiind că Actualizarea Automată (în Windows) este implicit activată, oamenii s‑au trezit a doua zi dimineaţă că au Internet Explorer 7, de exemplu. Aşa s‑ar fi putut trezi şi că au driverele şi fonturile corecte, actualizate, fără nici un efort. De exemplu, la mine la firmă, majoritatea staţiilor de lucru au WinXP (şi mai sînt cîteva rămase cu Win2000), şi o să mai dureze ceva vreme pînă o să se cumpere licenţe Vista... Şi atunci, degeaba scriu eu corect româneşte, dacă atunci cînd transfer un document pe alt calculator, în loc de caracterele româneşti apar biscuiţi... Iar ca să apară corect, trebuie să mă duc eu să actualizez fonturile pe fiecare maşină... Iar documentele care pleacă afară din firmă în format electronic iarăşi nu pot fi citite... Dacă Microsoft şi‑ar fi dat osteneala să completeze actualizările şi pentru România, problema s‑ar fi rezolvat peste noapte. Numai că, şi de data asta, s‑a dovedit că "colosul cu picioare de lut" se mişcă foarte greu, şi este interesat doar de promovarea, prin actualizare automată, a propriilor programe (Internet Explorer 7, Windows Media Player 11 etc.). În rest, degeaba a inaugurat Bill Gates cu atîta pompă filiala din România, dacă în realitate interesul este practic egal cu zero... Rămîne doar un exerciţiu de imagine...

Răspunde