Font romanizat pe mac nu merge pe win

ion scaunas
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mai 2012 15:02
Localitate: Bucuresti
Contact:

Font romanizat pe mac nu merge pe win

Mesaj de ion scaunas »

Bună ziua,

Sunt novice în tot ceea ce reprezintă fonturile, românizarea lor etc şi am o mare problemă care mă termină cu nervii.
Am un font care a fost românizat pe mac (DIN şi Letter Gothic 12BT) care are diacritice doar că nu le pot tasta din tastatură pentru că îmi apar pătrăţelele acelea enervante în Indesign CS5 iar în word mă trece pe times new roman. Dacă le aleg din glyphs sunt ok însă îmbatrânesc prematur...
Mă puteţi ajuta sa pot folosi acest font sau să îmi dau seama unde greşesc.

Multumesc,

Ion
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Fără să văd fontul mi-e greu să mă pronunț (pot fi mai multe lucruri, fie incorecte, fie incomplete). Puteți să îmi trimiteți fontul prin e-mail ? La <cristi AT secarica.ro>. Sau dacă este public pe internet, care este adresa de unde se poate obține.

În loc de care dintre caractere apar acele pătrățele sau trece în alt font ?

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
ion scaunas
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mai 2012 15:02
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ion scaunas »

Dacă încerc să scriu în word cu tastatura de la dvs (driverul) îmi scrie ş pe paranteză pătrată stânga şi ţ pe cea din dreapta - la fel şi în programele de editare (CS5). Nu ştiu dacă au fost românizate corect sau nu, dar nu am cum să le înlocuiesc - sunt folosite la o revistă :)

Am trimis mail cu o arhivă ce conţine fonturile.

Mulţumesc,

Ion
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Fonturile au fost „românizate” în stilul cum se proceda în epoca Windows 3.1, adică cineva a pus caracterele românești de-a dreptul și empiric, înlocuind semne considerate nefolosite precum ` ~ [ ] { } \ | ^ cu caracterele specifice românești. În cazul fonturilor pe care le aveți, â și î par să existe deja pe locurile lor corecte din Unicode. Astăzi, un astfel de font nu se poate folosi decât dacă cineva stă să înlocuiască manual (sau cu un script) fiecare ă ș ț și majusculele din textul lui pe rând cu ` ~ [ ] { }, după care să asocieze fontul modificat cu textul lui. Sigur că singurii din lume care mai pot citi acel text vor fi doar cei care posedă și au instalat acel font modificat, orice modificare la textul existent va trebui să urmeze din nou aceeași pași stupizi, orice text scris corect primit „din afară” va trebui modificat manual, etc..

Pe scurt, nu cred că aveți ce face. Adică s-ar putea edita fontul și copia glifele existente pe pozițiile corecte, dar trebuie să găsiți pe cineva care să știe și să aibă chef să facă așa ceva, iar dacă după aia trimiteți textul corect la cel sau cei care v-au dat fontul, ei acolo vor vedea corect doar dacă le dați și fontul corectat.

Alternativa normală este ca acea revistă să facă o investiție firească pentru o publicație și să-și cumpere fonturile corecte și complete pe care le folosește. M-am uitat la FF DIN Regular (de exemplu) și pare că fontul conține tot ce îi trebuie pentru limba română. Dacă revista nu face asta, înseamnă că are un management prost și nu îi pasă nici că chinuie pe toți colaboratorii ei.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Scrie un răspuns