RO Keyboard Driver cu suport pentru simbolul Euro

Dacă l-ați instalat și folosit
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

RO Keyboard Driver cu suport pentru simbolul Euro

Mesaj de secarica »

discuție preluată de pe forumul revistei CHIP; thread-ul original poate putea fi citit la adresa http://www.chip.ro/forum/viewtopic.php?p=52787

data mesajului original: 05 ianuarie 2002


Cei care scriu frecvent documente în limba română (mă refer la aplicații de Windows), probabil că s-au ciocnit de imbecilitatea implementării tastaturii românești.

O soluție la problema asta se află aici.

Este posibilă folosirea a două moduri diferite - unul pur românesc (caracterele românești disponibile permanent; util, spre exemplu, unei secretare) și altul mai special (caracterele românești accesibile ușor, dar nu permanent; util, spre exemplu, unui programator pe care l-ar încurca prezența permanentă a altor caractere decât cele "standard").

Cât despre simbolul Euro - modul cum poate fi accesat și afișat.

Cristi
GSM

Mesaj de GSM »

data mesajului original: 05 ianuarie 2002

Mersi mult, omule! Mi-ai usurat munca la referate! Si am mai obtinut si 2 beri vanzand pontul asta mai departe!
dapyx2

Mesaj de dapyx2 »

data mesajului original: 05 ianuarie 2002

Tot mai bun e alt+0128 (€) :wink:
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

data mesajului original: 06 ianuarie 2002
dapyx2 a scris:Tot mai bun e alt+0128 (€) :wink:
:)

Poate fi, depinde cum te obișnuiești.

Unele tastaturi au însă figurat simbolul € lângă cifra 5 și era păcat să nu fie folosit ... iar pe un laptop, keypad-ul - dacă există - nu mi se pare deloc la îndemână.

Cristi
Valentin

Mesaj de Valentin »

data mesajului original: 07 ianuarie 2002

Multumesc pt. link. Este foarte folositor. Exista si pentru XP ? :wink:
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

data mesajului original: 07 ianuarie 2002
Valentin a scris:Exista si pentru XP ? :wink:
Nu, deocamdată. Este însă în plan ca să zic așa.

Problema e ca DDK-ul de XP e cu bani, pe când cele de 9x/NT/2k erau free. Dacă lucrurile vor decurge așa cum mă aștept eu, probabil că prin aprilie o să îl am disponibil, deci și driver-ul tot atunci.

Cristi
Hawkie

Mesaj de Hawkie »

data mesajului original: 07 ianuarie 2002

Banuiesc ca nu ati avut curiozitatea sa incercati pe XP driverul de 2000, nu ?

Ei eu am incercat si MERGE ! :)
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

data mesajului original: 08 ianuarie 2002
Hawkie a scris:Banuiesc ca nu ati avut curiozitatea sa incercati pe XP driverul de 2000, nu ?
Ei eu am incercat si MERGE ! :)
Dacă îți merge, foarte bine 8) Eu însă nu pot pune "oficial" în circulație un driver (fie el și .dll static) pentru ceva care totuși nu e compilat cu scula corespunzătoare.

Așa și driver-ul de NT aparent merge pe 2000, totuși la teste găsisem o aplicație care pur și simplu se ducea dracu' (sub 2000).

Așa cum se spune de obicei, "o faci pe propria răspundere" :)

Cristi
Valentin

Mesaj de Valentin »

data mesajului original: 08 ianuarie 2002
Hawkie a scris:Banuiesc ca nu ati avut curiozitatea sa incercati pe XP driverul de 2000, nu ?

Ei eu am incercat si MERGE ! :)
Cum ? Fii, te rog, mai explicit. Eu am incercat si nu mi-a mers.
MD

Mesaj de MD »

data mesajului original: 08 ianuarie 2002

Intr-adevar, driverul de 2000 functioneaza si la mine perfect pe XP. În "Programmers mode" e chiar folositor Mersi Cristi.
Xpander

Mesaj de Xpander »

data mesajului original: 08 ianuarie 2002

Grozav programul - îl cautam demult ! Multimesc Cristian !
Poate un articol in CHIP, ce credeti ?
Xpander

Mesaj de Xpander »

data mesajului original: 08 ianuarie 2002

da, îmi trebuie o tastatura 9 :) am vrut sa zic: Multumesc Cristian ! si daca tot am deschis post nou, as vrea sa întreb daca nu exista vreun tool de configurare ca sa obtin si diacriticele din limba germana tot printr-o combinatie AltGr+"o tasta".
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

data mesajului original: 09 ianuarie 2002
Xpander a scris:[...] as vrea sa întreb daca nu exista vreun tool de configurare ca sa obtin si diacriticele din limba germana tot printr-o combinatie AltGr+"o tasta".
Există și este destul de bun. Se numește Keyboard Layout Manager și se află la http://www.klm32.com

Este programul cu ajutorul căruia am generat pozele tastaturilor de pe site-ul meu. Așa gratis se poate folosi cu succes versiunea "medium". Pentru Win9x/ME merge fără probleme, în schimb la Win2k (și probabil și la XP) e mai problematic. Practic înlocuiește driver-ul original și trebuie să forțezi Windows-ul să ignore faptul că un fișier al sistemului a fost înlocuit. De asemenea rade informația despre versiune, build, etc. din DLL-ul generat.

Pe vremuri am fost încântat de program, deși la început era mai limitat și avea și un bug legat de virgula de pe keypad (care pentru limba română este virgulă, nu punct ca la US English). Astăzi nu-l mai folosesc ca generator, dar folosesc versiunea 2000 demo (care nu permite salvarea) ca să verific și să vizualizez driver-ele compilate.

Cristi
Wexus

Mesaj de Wexus »

data mesajului original: 09 ianuarie 2002

SUPER !! 10x !
Scrie un răspuns