Până la urmă, cum se introduc în Word caracterele RO ???

ia026georv
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 24 Martie 2007 14:00

Până la urmă, cum se introduc în Word caracterele RO ???

Mesaj de ia026georv »

Cu alt, altGR sau cu ce ?
Sau nu se poate ?? :?:
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Adaugi în sistem tastatura românească aia cu care vine Windows-ul de la mama lui (asta în cazul în care nu este deja adăugată în sistem), sau o instalezi pe a mea (asta în cazul în care nu-ți convine aranjamentul diverselor semne pe tastatura cu care vine Windows-ul de la mama lui).

După care, când ești în fața documentului, comuți tastatura din EN în RO în partea din dreapta jos a ecranului (pătrățelul albastru) și scrii pur și simplu.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
ia026georv
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 24 Martie 2007 14:00

Mesaj de ia026georv »

Nu, nu, mă refeream la diacriticele corecte, cele cu virgulă, nu cu sedilă.
Alea cum se pot introduce în Word, cu ce coduri ALT ?
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Cu Alt și zona numerică nu știu.
Totuși, există unele soluții:
  • fie folosești comanda Alt+X din Word (și Wordpad) care face conversia între codul Unicode și caracterul echivalent; pentru cazul discutat aici, ai așa (scrii numerele după care dai Alt+X):
    • 0218 pentru Ș (S cu virgulă dedesubt)
    • 0219 pentru ș (s cu virgulă dedesubt)
    • 021a pentru Ț (T cu virgulă dedesubt)
    • 021b pentru ț (t cu virgulă dedesubt)
  • fie instalezi driverul meu de tastatură și alegi una dintre variantele fără sedilă
Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

Altă variantă ar fi să folosești MSKLC și să‑ți faci tastatura cum vrei tu (de exemplu, să înlocuiești diacriticele cu sedilă cu cele cu virgulă).
ia026georv
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 24 Martie 2007 14:00

Mesaj de ia026georv »

You're the best !

Excelent, mulțam fain !
Fac traduceri și îți dai seama că mă ajută ...
Deși caracterele actuale sunt acceptate, presupun că apărând Vista cu diacriticele corecte, voi fi nevoit să le folosesc. Și pentru că nu am calculator de Vista deocamdată ... rămân pe XP și cu diacriticele noi (ALT+X)
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

ia026georv a scris:Deşi caracterele actuale sunt acceptate, presupun că apărând Vista cu diacriticile corecte, voi fi nevoit să le folosesc.
Este deplasată sau incorectă afirmația că vei fi nevoit să folosești diacriticele corecte din cauza Vista:
  1. Vista conține și caracterele incorecte (cele „vechi”) și cele corecte, așa că acolo nu contează. Este problematic pe XP (încă) cu caracterele corecte, nu pe Vista, care acceptă orice.
  2. Decizia de a scrie corect românește trebuie să țină cont și de aspectele idealiste (faptul în sine că „așa este corect”) și de aspectele practice (utilizatorii sistemelor mai vechi vor avea probleme) și de aspectele legislative dacă este cazul (din luna mai încolo instituțiile statului vor fi obligate teoretic să scrie corect) și de aspectele tehnice (unele aplicații nu pot scrie corect, nu multe, dar totuși mai sunt, chiar dacă pe termen lung vor ajunge în minoritate).
ia026georv a scris:Şi pentru că nu am calculator de Vista deocamdată ... rămân pe XP şi cu diacriticile noi (ALT+X)
Pentru chestii pur ocazionale este ok, dar pentru texte mai lungi cred că este mai simplu să folosești un dintre soluțiile de tastatură românească enumerate mai sus.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

Partea cu "sistemele mai vechi care încă au probleme" s‑ar fi rezolvat foarte simplu și elegant, și fără toată tevatura, dacă Microsoft ar fi inclus driverele de tastatură și fonturile actualizate (cele care vin împreună cu Vista) în actualizările automate de pe saitul Microsoft Update, așa cum au făcut de exemplu cu Internet Explorer 7, cu Windows Media Player 11 etc. etc. Dat fiind că Actualizarea Automată (în Windows) este implicit activată, oamenii s‑au trezit a doua zi dimineață că au Internet Explorer 7, de exemplu. Așa s‑ar fi putut trezi și că au driverele și fonturile corecte, actualizate, fără nici un efort. De exemplu, la mine la firmă, majoritatea stațiilor de lucru au WinXP (și mai sînt cîteva rămase cu Win2000), și o să mai dureze ceva vreme pînă o să se cumpere licențe Vista... Și atunci, degeaba scriu eu corect românește, dacă atunci cînd transfer un document pe alt calculator, în loc de caracterele românești apar biscuiți... Iar ca să apară corect, trebuie să mă duc eu să actualizez fonturile pe fiecare mașină... Iar documentele care pleacă afară din firmă în format electronic iarăși nu pot fi citite... Dacă Microsoft și‑ar fi dat osteneala să completeze actualizările și pentru România, problema s‑ar fi rezolvat peste noapte. Numai că, și de data asta, s‑a dovedit că "colosul cu picioare de lut" se mișcă foarte greu, și este interesat doar de promovarea, prin actualizare automată, a propriilor programe (Internet Explorer 7, Windows Media Player 11 etc.). În rest, degeaba a inaugurat Bill Gates cu atîta pompă filiala din România, dacă în realitate interesul este practic egal cu zero... Rămîne doar un exercițiu de imagine...
Scrie un răspuns