Fonturi pentru Kindle ebook reader

alex73
membru
membru
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iulie 2010 23:50

Fonturi pentru Kindle ebook reader

Mesaj de alex73 »

Stimati domni,

Sper sa gasesc aici solutile la problema mea. Am achizitionat un ebook reader de la amazon si nu vede diacriticele. Nici la fisierele convertite, nici la paginile web ( kindle are acum un web browser basic, care vede decent saiturile cu mult text....).

Am gasit un tutorial aici
http://www.mobileread.com/forums/showth ... 04&page=12
care face jailbreak la Kindle si permite instalarea oricariu font ttf. As avea nevoie de aceste fonturi pentru a putea sa le urk pe kindle si sa pot sa am o experienta placuta in utilizare.

Multumesc de ajutor,

Cele bune,

Alex
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Eu nu știu nimic despre acest dispozitiv (dar iată o ocazie de a afla ceva) și așa pe loc n-am nicio părere. De obicei îmi dau cu părerea doar la ceva despre care am cunoștințe din experiență personală, prin contact nemijlocit.

Totuși, hai să vedem, poate iese ceva constructiv. Am înaintat mesajul pe lista diacritice, poate se ivește vreo idee.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
alex73
membru
membru
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iulie 2010 23:50

Mesaj de alex73 »

va multumesc pentru raspuns.
Cred ca este un subiect actual si se potriveste profilului forumului de aici.
Ebook rederele sunt din ce in ce mai la moda. Daca sunteti cititor pasionat este f util. Isi dovedeste utilitatea si pt cei care au multe documentatii, doocumente de rasfoit dandule posibilitatea de a face asta si pe canapea sau in pat unde ar fi greu sau incomod de folosit un pc...
Amazon are acum o varianta internationala. Trimite kindle readeru si in romania dar pretul e usor piperat pt romani. Totusi mi se pare un gadget util..il recomad.

Am reusi sa fac jailbrek si font hack pe aparat dupa ce am citit un thread pe mobileread si acuum vad diacritice in paginile web ..deci o imbunatatire.

Sper sa reusesc poate si cu ajutorul celo de aici sa vad ok si doc-urike convertite...dupa ce identific ce font sa pun pe kindle sau cum sa le modific pe cele existente.

O sa urc aici fonturile care le folosesc, si daca aveti un editor poate identificati de ce nu merg cudocumentele word convertite.

Cele bune, si multumesc pt timpul dvs

alex.
alex73
membru
membru
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iulie 2010 23:50

Mesaj de alex73 »

Pe linkul urmator am pus 2 seturi de fonturi puse pe kindle.

http://rapidshare.com/files/405483389/Fonturi.rar

In fiecare folder sunt mai multe, Kindle foloseste unele pt interfta proprie, altele pt ebooks, altele pt net, o sa caut poate stie cineva care corespund fiecarei afisari.

In momentul asta cu fonturile astea vad diacriticele cu broserul inegrat cand deschid pagin web in romana. Documentele word/rtf convertite nu :(

oric sugestie e binevenita.

Cele bune, Alex
drac
membru
membru
Mesaje: 11
Membru din: 22 Mai 2003 23:29
Contact:

Mesaj de drac »

Amazon Kindle folosește două familli de fonturi licențiate de la lynotype:
Caecilia și Neue Helvetica

Urmărind linkurile de mai sus am introdus ăâîșț și din câte am văzut diacriticele apar în unele fonturi (Neue Helvetica stă mult mai bine decât Caecilia).

Ar fi interesant de știut care versiune de Caecilia a licențiat Amazon de la Lynotype.

Alex73 ar trebui să reclami această problemă la Amazon și la Lynotype, mai ales că Apple iPad nu are nicio problemă cu diacriticele (am presupus bazându-mă pe faptul că iPhone 3GS vede diacriticele bine), iar Amazon tocmai a redus prețul la Kindle tocmai pentru a contracara ofensiva iPad :)

Actualizare Am raportat problema la Amazon, deoarece chiar mă interesează să cumpăr un Kindle, acum că costă doar 189$.
alex73
membru
membru
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iulie 2010 23:50

Mesaj de alex73 »

Multumesc de raspuns,

O sa incerc sa caut fonturile respective....free pe undeva si sa le incerc.

nu stiu daca are rost sa scriu la amazon, decat poate faptul ca nu aveam diacritice in browser, dar sigur o sa spuna ca facilitatea aia e experimentala (chiar asa e trecuta in meniul kindle - Experimental)

si nu garanteaza functionarea acestei facilitati.

iar despre conversie de documente, ei vor sa folosesti conversia lor (se face trimitand documentul pe un mail asociat readerului tau de forma xxxxx@kindle.com) si pe care ei ti-l trimit wireless pe kindle.

Exista si varianta conversiei gratuite dar pe moment eu nu pot sa o folosesc, nu am mailul autentificat sa trimit documente acolo si dupaia sa le primesc convertite si sa le pun via usb pe kindle (asta e gratis, se face la fel trimitand mail cu documentul dar la adresa xxxxx@FREE.kindle.com) si le primesti tot pe mail sa le poti pune pe kindle prin usb.

Deci daca le zic ca de ce nam diacritide in docurile convertite de mine cu nus ce soft care nu e de la ei.. o sa zica ca nu e pr lor...cred.


Incerc sa gasesc o solutie sa fac conversiile singur.. si sa nu depind de serviciile amazan..care sunt pe bani.. consider ca leam platit suficient pe aparat in sine... si nu vad de ce sa dau bani pe conversii pt doc cu care amazon nare nici o treaba...

Cele Bune
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

alex73 a scris:Pe linkul urmator am pus 2 seturi de fonturi puse pe kindle. [...] In momentul asta cu fonturile astea vad diacriticele cu broserul inegrat cand deschid pagin web in romana. Documentele word/rtf convertite nu :(
Fonturile de la acel link conțin toate caracterele românești, inclusiv ș și ț cu virgulă, deci altele sunt cele care contează la partea care se vede prost acolo.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
drac
membru
membru
Mesaje: 11
Membru din: 22 Mai 2003 23:29
Contact:

Mesaj de drac »

alex73 a scris:nu stiu daca are rost sa scriu la amazon, decat poate faptul ca nu aveam diacritice in browser, dar sigur o sa spuna ca facilitatea aia e experimentala (chiar asa e trecuta in meniul kindle - Experimental)
Nu așa se face! trebuie avută o atitudine constructivă, dumneavoastră ați plătit pentru acest dispozitiv, iar în zilele noastre un navigator web trebuie să suporte cât mai multe seturi de caractere.

Durează câteva minute să faceți o reclamație.

Puteți folosi reclamația folosită de mine pe post de șablon:
Dear sir/madam

I have recently became aware that Amazon Kindle2 does not have proper support for Romanian diacritics (ĂăÂâÎîȘ˜șȚț)

I have read that Amazon has licensed "Neue Helvetica" (http://bit.ly/ea3H) and "Caecilia" (http://bit.ly/c56Hm2) family fonts from Lynotype, which do have support (more or less) for Romanian diacritics.

One can see that the following picture (http://bit.ly/aCUpWE) contains lots of square characters.

I was thinking at buying a Kindle2 for myself, but I'm not so sure now, is there any chance that this problem can be fixed in a software update? (I have heard that Apple iPad doesn't have this problem)

Sincerely,
Am primit următorul răspuns (în doar câteva ore):
Hello,

Kindle can display non-English content that uses the ISO 8859-1 character set (which is based on the Latin languages). The only characters from this set not currently supported are: spades, clubs, hearts, up-arrow, down-arrow, alpha, beta, and gamma. Kindle also supports Greek characters and monospace fonts.

It is always important for us to hear how customers react to all aspects. We'll consider your feedback as we plan further improvements.

Customer feedback like yours helps us continue to improve the service we provide, and we're glad you took time to write to us.

I'll let the Kindle team know that you're interested in viewing the Romanian diacritics on Kindle. They're always looking for ways to improve our Kindle offerings and may be able to make this available in the future.

We look forward to seeing you again soon.
Cu cât mai multă lume reclamă acest lucru, cu atât cresc șansele ca în următoarea actualizare software problema să fie rezolvată!

Numai bine,
Cristian.
alex73
membru
membru
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iulie 2010 23:50

Mesaj de alex73 »

Cu cât mai multă lume reclamă acest lucru, cu atât cresc șansele ca în următoarea actualizare software problema să fie rezolvată!
Ai perfecta dreptate. Ma mira raspunsul lor asa rapid, mai ales ca sunt pe alt timezone decat noi... deh companie mare are super customer support..isi permite

Intre timp am gasit solutie la problema mea:

Calibre nu interpreteaza ok diacriticele din format word.

Convertiti intai fisierul .doc sau .rtf in html. Eu am le-am deschis cu MsWord 2007 (dar cred ca merge cu orice versiune) si iam dat save as "webpage". Fisierul rezultat l-am importat in Calibre. Convert in .mobi si Gata ! urci pe kindle si ai diacritice

Sper sa fie de ajutor cele de mai sus, altor utilizatori de kindle.

Cele bune,

Alex

p.s. Multumesc oricum tuturor celor de aici care sau oferit sa ma ajute
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

alex73 a scris:Calibre nu interpreteaza ok diacriticele din format word.

Convertiti intai fisierul .doc sau .rtf in html. Eu am le-am deschis cu MsWord 2007 (dar cred ca merge cu orice versiune) si iam dat save as "webpage". Fisierul rezultat l-am importat in Calibre. Convert in .mobi si Gata ! urci pe kindle si ai diacritice
N-am prea înțeles un lucru de la partea asta.

Ce spui tu trebuie făcut de fiecare dată cu fiecare document, sau faci o dată și după aia nu mai este nevoie de alte intervenții pe problema asta ?

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
alex73
membru
membru
Mesaje: 6
Membru din: 06 Iulie 2010 23:50

Mesaj de alex73 »

Kindle are cateva formate care le poate afisa. documentele word sau RTF nu le stie, deci trebuie convertite. Cu asta se ocupa Calibre convertor. Pt fiecare document nou se fae o singura data conversia. Fisierul rezultat, in format .mobi care il stie kindle il urci pe aparat prin usb si gata.


Cele bune
alex
Scrie un răspuns